Аспірантура

«Доктор філософії полює за знаннями заради пристрасті надбання знань. Якщо йому пощастить, його відкриття  може навіть змінити суспільство». 

Так каже про аспірантуру професор та проректор і віце-президент з досліджень University of Hong Kong  - Пол Там.

А наша молода викладачка кафедри масової та міжнародної комунікації Юля Гаркавенко, яка вчилася в аспірантурі  4 роки, каже ще це - шанс ще трохи побути студентом.  Вступити до журфаку була її мрія. Тому вона залюбки розповіла нам про своє нелегке навчання.

Що таке аспірантура?
Я знаю багато людей, які так і не змогли попрощатися із університетом після отримання диплома магістра. Науковий драйв та жага до відкриттів - ось що рухає «вічним студентом» на шляху до вступу в аспірантуру. Я б сказала, що це певне хобі або стиль життя людей, які просто люблять вчитися. Інакше як пояснити рішення людини подовжити своє навчання ще на три-чотири роки? Це можливість бути самостійним у своїх наукових пошуках, досліджувати свою тему і розкривати її, надаючи власного бачення. Це шанс щось змінити, зробити власний внесок у розвиток певної галузі знань. І, звичайно, найголовніше - це можливість поспілкуватися із викладачами університету, майстрами своєї справи, віртуозами і людьми з великих літер, людьми, які запалюють серця! А уявіть собі, що така Людина 
 ваш науковий керівник, з яким ви створюєте власний стартап, ваше дисертаційне дослідження. Цікаво, відповідально і драйвово водночас.

Переваги ФСЗМК:

Наш величезний плюс  це наші викладачі і дуже різностороння освіта. Коли ми почали навчатися в аспірантурі, то відвідували усі пари потоком - уявіть, найкращі студенти з усіх факультетів. Кожен з нас перфекціоніст. Присутній певний спортивний інтерес, по-дружньому, звичайно. І я скажу Вам, що ФСЗМК дає можливість бути на рівних із фахівцями , які представляють інші галузі знань. Ми багато дискутували із нашими друзями філологами, істориками, філософами, політологами, психологами і це завжди було цікаво.

Я думаю, чи вступати до аспірантури - кожен має вирішити для себе. Немає єдиної формули успіху.  Усе залежить від пріоритетів, можливостей, бажань. Дехто закінчує аспірантуру просто для власного розвитку і якісної освіти, досвіду і спілкування, але потім бачить себе в науковому світі. Дехто, навпаки, уже на першому-другому курсі аспірантури викладає студентам та працює за спеціальністю.

Дайте ТОП-5 порад для абітурієнтів аспірантури.
Топ-5 порад? Для мене усі 5 об'єднаються в одну 
 кайфуйте від того, що ви робите і умійте приймати дорослі рішення.


Що таке PhD?

PhD розшифровується як Doctor Philosophy, тобто доктор філософії.
Доктор філософії — це освітній і водночас перший науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти. Ступінь доктора філософії присуджується спеціалізованою вченою радою вищого навчального закладу або наукової установи в результаті успішного виконання освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді.
 
Для допитливих:
Ступінь PhD почали присвоювати ще у Європі ХІІ століття, а саме вперше його було присвоєно у 1130 році у Болонському університеті. В деяких країнах світу ступінь доктора філософії є найвищим, серед них США, Канада, Франція, Італія та ін. В Україні PhD було запроваджено на зміну ступеня кандидата наук у 2016 році. До того ж, в Україні доктор філософії не є найвищим науковим ступенем.
 
Вступити на PhD з журналістики можуть лише випускники, що мають журналістську освіту,  чи ні?
Ні! Вступити на PhD з журналістики може будь-хто зі ступенем магістра незалежно від року закінчення магістратури та незалежно від спеціальності, тобто вступники можуть не мати базової журналістської освіти.
 
Що потрібно для вступу?
Для вступу потрібно підготувати пакет документів та скласти три іспити: іспит зі спеціальності (журналістика), філософії та іноземної мови (якщо ти маєш сертифікат В2 та вище, то автоматично звільняєшся від  іспиту, отримуючи  найвищий бал). Якщо ти маєш диплом з іншої спеціальності, тоді буде призначено додатковий іспит, який оцінюється як зарахований/незарахований. Додаткові іспити проводяться перед основними і, якщо вони оцінені як «не зараховані», то до основних іспитів тебе не допустять. Всі іспити складаються на початку вересня, документи подаються у приймальну комісію наприкінці липня. Детальніше про правила прийому, строки та програми підготовки на сайті університету: http://www.dnu.dp.ua/view/ndchigh.
 
Навчання відбувається на бюджетній чи на контрактній основі?
Навчання відбувається на бюджетній та на контрактній основі. За результатами рейтингу вступник зараховується на бюджет, а ті, хто не потрапив на бюджет, можуть вступити на контракт. Кількість контрактник місць не обмежена, проте вступник не може бути зарахований до PhD-аспірантури, якщо має трійки зі вступних іспитів.
 

Які строки навчання в аспірантурі?
4 роки.
 
За яким напрямом відбувається підготовка доктора філософії на ФСЗМК?
На нашому факультеті підготовка доктора філософії відбувається за напрямом «Журналістика» (061).
 
Для допитливих:
В майбутньому планується розширити сферу наукового знання від журналістики до медіа-комунікацій, що дозволить аспірантам не тільки зосереджуватися на журналістиці, а й набагато глибше зануритися у сучасний медіапростір і поширити сфери своїх інтересів.
 
Чим відрізняється процес підготовки за науковим ступенем доктор філософії від кандидата наук на ФСЗМК?
Наразі значних змін не відбулося. Освітньо-наукова програма не змінилася, але строк підготовки доктора філософії становить чотири роки на відміну від трирічного терміну традиційної аспірантури.
Для допитливих:
Захист дисертації відбувається на базі нашого університету, а не деінде, як раніше.
 
Чи можна отримати ступінь PhD, не навчаючись в аспірантурі?
Ті, хто професійно здійснюють наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, можуть здобувати ступінь доктора філософії поза аспірантурою, зокрема під час перебування у творчій відпустці, за умови успішного виконання відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді.
 
Чи підлягають аспіранти призову на військову службу?
Ні.

 

Детальну інформацію про вступ до аспірантури ви можете знайти на сайті університету за посиланням http://dnu.dp.ua/view/ndchigh